Az európai piac van az új városi terepjáró célkeresztjében, miután ekkora autókra igazából csak az öreg kontinensen van igény. Bátor húzásnak tűnhet, hogy a márka ismét felhasználja a Puma nevet. A nevet, ami régen egy kis kupét takart, ma pedig egy városi crossovert fog jelenteni. De ha belegondolsz, akkor mégis logikus lépés, mert a típus nagyjából ugyanannak a vevőkörnek szól, mint az 1997 és 2002 között gyártott szintén Fiesta alapokra épülő kisautó, csak időközben teljesen átalakult az ideális autóról kialakult kép.
Ma mindenki át akar látni a forgalmon és magasan szeretne ülni. Akinek nagy a Kuga, de alacsony a Fiesta, az EcoSporttól pedig iszonya van, annak készül az új Ford Puma. Méretei alapján egyébként az Ecosporthoz áll közel az autó, de a magas és keskeny márkatársnál 8 centiméterrel alacsonyabban ül benne az ember. Közvetlen konkurensei a Volkswagen T-Roc, Seat Arona, Mazda CX-3 és Opel Crossland X méretű városi crossoverek lesznek.
Az autó alapjául a Ford Fiesta padlólemeze szolgál, de – a mai spórolós megoldásoktól eltérő módon – azt teljesen átalakították a Puma igényeinek megfelelően. Emiatt jóval költségesebb a gyártása, de a dizájnerek csak így kaphattak szabadkezet a forma megalkotásakor. A cél egy vonzó és vagány, a mai divatirányzatnak (=emelt magasságú bármi) megfelelő kis SUV megalkotása volt. A tervezéskor kiemelt szempont volt a sportosság és az, hogy a férfiak számára se legyen ciki kiszállni belőle.
Ami az erőforrásokat illeti, lesz benzines, dízel és lágy hibrid kivitel is. A benzinesből 3 féle készül majd, mindegyik az 1,0 literes, 3 hengeres turbómotort kapja, de különböző teljesítményszintekkel (100, 125 és 155 LE). Az utóbbi kettő lesz a hibrid kivitel. A belső égésű motort az önindítóként is funkcionáló generátor fogja kisegíteni szükség esetén. Dízelfronton egyetlen erőforrás várható, egy 4 hengeres 1,5 literes motor 120 lóerővel.
Összkerékhajtású változat nem készül majd belőle, miután a Fiesta padlólemeze ezt nem teszi lehetővé. Valószínű, hogy igény sem lenne rá, mivel az emelt hasmagasság ellenére se fogja senki terepjárásra használni. Váltóból egy 6 sebességes kézi, és egy hétfokozatú duplakuplungos egység lesz választható, utóbbi viszont kizárólag a 125 lóerős benzinessel konfigurálható majd.
Az autóba bejutva a Fiestából már ismert és megszokott látványvilág fogadja az utazókat. A kisautóhoz képest viszont igazi luxus hangulatot teremthetnek a szegmensben rendkívül ritka (vagy nem is létező) extrák. A Titanium szinten például az alapfelszereltség része lesz a masszázsülés elöl és a teljesen LCD kijelzős paraméterezhető műszerfal. De olyan tételek is elérhetők, mint a teljes panorámatető, a láblendítéssel is működtethető, motoros csomagtérfedél, a 10 hangszórós prémium hifi vagy a 19 colos kerékgarnitúra.
A biztonsági arzenál is hozza a ma elvárt színvonalat, a sávtartótól kezdve, az automatikus fékasszisztensen át, a keresztirányú forgalomfigyelés is a rendszer része lehet. Kiemelendő, hogy a fedélzeti kamerák és a GPS jelek alapján az autó képes figyelmeztetni a sofőrt, ha egy behajtani tilosba készül befordulni, vagy ha rossz felhajtón, a forgalommal szemben akar rámenni az autópályára. A közelmúlt történései alapján ez egy kifejezetten hasznos extra. Ötletes megoldásokból sincs hiány, a gyár a hölgyek praktikum orientáltságát kívánja megszólítani a lezipzározható üléshuzat-garnitúrával.
További komoly ütőkártya és érv lehet a vásárlás mellett a hatalmas csomagtartó. A kategóriában rekordméretű poggyászteret alakítottak ki az autóban, a pótkerék nélküli Puma tulajdonosok gigászi 456 literrel gazdálkodhatnak egy extra üregnek köszönhetően (ami ugye a pótkerék helye lenne). A felett is 370 liter hasznos tér várja a csomagokat, ami megfelel egyébként a 20 centiméterrel hosszabb Ford Focus által kínált csomagtér méretnek. A hátsó sor támláinak ledöntésével egyenesen 1 m3-nyi tér áll a pakolni vágyók rendelkezésére, ami szintén hatalmasnak számít a szegmensben.
Az első példányokat még 2019-ben leszállíthatják a Romániában készülő Pumából. Hivatalos magyarországi árak még nincsenek, de várhatóan akciós finanszírozással 5,4 millió forinttól indul majd az autó alapára. Az elérhető hajtásláncok és a rengeteg bepipálható extra láttán várhatóan ennél jóval többe fognak kerülni a cicomásabb, jobban felszerelt kivitelek. Hogy érkezik-e izmosabb bugi verzió (ST, RS), még a jövő zenéje.
Forrás:
Ajánlott cikkek: